společnost

Kam směřuje módní byznys?

Nedávno mne zaujal článek v týdeníku „Týden“, který se týkal oblasti módního průmyslu. Nešlo v něm však o současné jarní trendy, ale spíše o představení nové cílové skupiny, na kterou se zaměřily největší módní giganti jako Dolce & Gabbana, DKNY, Tommy Hilfiger, Oscar de la Renta, ale i značky jako Mango, Zara či H & M. Novou cílovou skupinu představuje muslimská klientela.

Zdroj obr. https://www.turkeyhomes.com/blog/post/islamic-chic-and-the-istanbul-fashion-scene
Zdroj obr.

A není divu. Byznys je byznys a v módním průmyslu to platí obzvlášť. Již ve známém odlehčeném americkém filmu „Ďábel nosí Pradu“ z roku 2006 jsme měli možnost sledovat, jak šéfredaktorka prestižního módního časopisu, řadící se k nejmocnějším a nejvlivnějším osobám v módním průmyslu, svým cílevědomým a profesionálním přístupem vládla módnímu impériu a určovala módní trendy.

Islám se zřejmě do konce tohoto století stane nejrozšířenějším náboženstvím světa. V oblasti kultury se jedná o celosvětovou komunitu, která pojímá přibližně čtvrtinu světové populace. Součástí muslimské komunity jsou členové nejrůznějších kultur, národů a etnických skupin, jejichž společným pojítkem je náboženství. Z geopolitického pohledu pak hovoříme o státech, kde dominuje obyvatelstvo s muslimskou vírou.

Obr. Procentuální zastoupení muslimů v jednotlivých státech Zdroj: wiki
Obr. Procentuální zastoupení muslimů v jednotlivých státech (zdroj:

 

Pokud se v následujících letech nezmění demografické trendy, bude islám do konce století nejrozšířenějším náboženským vyznáním. Ruku v ruce jdou spolu vysoká porodnost a nízký průměrný věk muslimské populace. Medián věku u muslimů byl v roce 2010 23 let, což je o sedm let méně, než činí medián u vyznavačů ostatních náboženství či nevěřících. (Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/islam-krestanstvi-statistika-rust-nejrozsirenejsi-nabozenstvi-pyc-/zahranicni.aspx?c=A170316_144618_zahranicni_ert).

A právě na mladou muslimskou komunitu nyní módní giganti cílí. Jejich snahou je oslovit téměř 2 miliardy potenciálních zákazníků, kteří jsou připraveni utratit za oblečení více, než dají do budoucna dohromady trhy Velké Británie, Německa a Indie. Je to vcelku logická obchodní taktika, ale přesto –  proč právě teď, proč se uvolňují po století platná přísná pravidla odívání? Pro ženskou komunitu byl po generace typický hidžáb a šaty až po kotníky, z hávu jim většinou byly vidět pouze oči. Ale i pod vrstvami látek se skrývá žena, která se chce cítit dobře a chce se líbit, byť jen doma svému muži. Co je důvodem toho, že se halal normy transformují a ženy přistupují k módě novým, neotřelým a nekonvenčním způsobem?

Asi nepřekvapí dobová konstelace Pluto kvadrát Uran, která působí transformační změny a posuny ve společenských zvyklostech. Konzervativní a striktně předepsaný požadavek na odívání daný Plutem v Kozorohu je konfrontován s revolučními požadavky Urana v Beranu, který ponouká k svobodnějšímu a uvolněnějšímu stylu. Patrná je i vyšší míra emancipace a prolínání kultur. Neptun v Rybách pak působí měkčeji na tradiční fundamenty. Esence Jupiter, Pluto, Uran odpovídá tendenci prosazování nových názorů, směrů, prostřednictvím známých osobností či prostřednictvím médií. Mnoho mladých lidí používá sociální sítě a sleduje módní trendy. Od března odstartovalo první vydání tištěného magazínu Vogue Arabia, který se dostane k zákaznicím ve 22 arabských zemích. Je určen pro ženy, které oslavují tradice, ale současně upřednostňují střídmější, ale stále trendy oblečení. Velkou módní ikonou se pro arabský svět stala populární šéfredaktorka magazínu – saúdská princezna Deena Aljuhani Abdulaziz.

Jupiter a Uran je nyní hodně o společenských trendech a schopnosti předvídat, co se bude líbit, co se bude nosit, co bude mít úspěch. Hledají neotřelá řešení a do jisté míry tlačí módní průmysl dopředu novým směrem. K expanzi na východní trh přispělo bezesporu i harmonické propojení dvou velkých hráčů – konzervativního Saturna a pokrokového a inovativního Uranu. Padala různá tabu. Módní gigant Nike představil např. hidžáb pro sportovkyně, vyrobený ze speciálních látek pro profesionální atlety, mnohým ženám se tak naplnil sen věnovat se sportu. Britský řetězec Marks and Spencer zase představil kontroverzní burkiny (celé tělo zahalující plavky). Vyprodané byly téměř okamžitě.

Z

Jupiter je ve Vahách v povýšení, uznává morální zásady dané společností, její zákony a primární filozofii, ale současně k dění kolem sebe přistupuje liberálněji, volněji a akceptuje vyšší míru osobní svobody a volnosti. Životní filozofie je postavená na harmonii. Každopádně přispívá svým vlivem k podpoře byznysu s módou, kulturou, uměním, luxusním zbožím. Na luxusní zboží se zejména v arabském světě již dříve soustředila původem naše módní návrhářka Blanka Matragi. Specializovala se především na bohatou klientelu a šití extravagantních společenských modelů pro manželky ropných šejků. Na rozdíl od ní se však módní giganti dneška snaží oslovit mnohem širší skupiny nebo přímo masy. Ke slovu se dostává střední třída, která si žádá módu střiženou na míru její kultuře a víře.

Mgr. Zdeňka Bőhmová

vizitka web_koncept

Zdenka Bőhmová

Redaktorka je absolventkou astrologické školy Moderní astrologie

Mohlo by se vám také líbit...