Kam se podělo teplé jaro?

Chcete se i vy naučit předpovídat počasí, stejně jako se vyznat ve vlastním životě? Přihlašte se do astrologické školy!

Možná se divíte, proč se v době satelitních družic a rozvinuté výpočetní techniky vůbec zabývat astrologickou předpovědí počasí. I když má meteorologie velmi dobré výsledky pro krátkodobé předpovědi na několik dnů, maximálně týdnů, v delším horizontu je prakticky bezradná. Astrologie však může spolehlivě určit charakter počasí na libovolnou dobu dopředu! A to se hodí! Podle hvězd si můžete naplánovat příští dovolenou už letos. Zemědělci a zahrádkáři si mohou vhodně zorganizovat polní práce a sportovci se těšit – nebo naopak netěšit – na vhodné podmínky pro zimní nebo letní sporty.
Poloha Slunce na ekliptice rozhoduje o tom, jaké u nás právě panuje roční období. Avšak ani ostatní planety sluneční soustavy nejsou bez vlivu. Jejich poloha na obloze a vzdálenosti mezi sebou určují, jakými změnami bude procházet zemská atmosféra a tím i počasí. To už dávno věděli středověcí astrologové a dělali prognózy pro své panovníky. Své vědomosti však tajili a většina si je odnesla do hrobu s sebou.
Není jednoduché udělat dobrou astrologickou předpověď, protože ta se musí vztáhnout vždy na určité území. Je přece jasné, že zatímco v zimě mohou být v horských oblastech mrazy a záplavy sněhu, ve velkých městech se vlivem civilizačního efektu dočkáme maximálně sněhové břečky. Berte proto zveřejněné informace s rezervou a vždy s ohledem na lokalitu, ve které žijete. Tyto prognozy tvoří astrolog s bydlištěm na jižní Moravě a tak počasí bude nejvíce odpovídat právě této lokalitě!

Zima 2023/24
Po teplém podzimu nám začne chladná až mrazivá zima.  Během zimní sezóny 2023/24 si užijeme  severního ledového větru daleko více než tomu bylo poslední roky. Opakovaně se tak mohou objevovat dny či spíše celé týdny se silnými mrazy i přes den.
První polovina prosince bude ve znamení chladného počasí s minimem srážek . Kolem 12.12. se situace mění, mírně se oteplí a na mnoha místech začne sněžit. To na co jsme tady už dlouhé roky čekali, je konečně tady! Bílé Vánoce budou letos patrně na většině území republiky. Samozřejmě, že v aglomeraci velkých měst a na Jižní Moravě patrně nevydrží dlouho a  změní se v břečku.  Na horách ovšem mohou počítat s plnou sezónou od poloviny prosince až do jara. Zvláště Silvestr si nadšenci mohou užít na lyžích. V nížinách ovšem koncem roku čekejme spíše oteplení s četnými srážkami.
Počátek roku 2024 si pravděpodobně udrží průměrné teploty. Srážky a krátkodobé oteplení můžeme očekávat kolem 15 ledna.
Pak ovšem opět udeří zima. Chladný ráz počasí bude pokračovat po zbytek ledna i v první únorové dekádě. Pravděpodobně se zde nevyhneme větší mrazům. 
Nepatrné oteplení kolem 10. února bude jen dočasné, také zbytek února bude spíše o něco chladnější než jsme v tomto měsíci zvyklí.
Nečekejte, že jaro začnu v r. 2024 brzy! Po celou první březnovou dekádu bude abnormálně studené až mrazivé počasí. Mírné oteplení kolem 10. března přinese ve druhé dekádě sněhové srážky.
Teprve s počátkem ja se teploty přehoupnou do příjemnějších hodnot, avšak stále podprůměrných. Srážky kolem 7. dubna budou ještě na mnoha místech spíše sněhové.  Kdo by se již těšil do zahrádky, měl by se zázemím raději ještě počkat. Polovina dubna přinese studenou vlnu a na mnoha místech noční mrazy. Teprve konec dubna přinese déšť a příjemnější teploty.

Zima 2022/23 a léto 2023
aktualizace 15.10.2022
Koncem října babí léto nenávratně končí a první polovina listopadu se ponese již v duchu nižších teplot, místy s mrazivými rány.
Ve druhé dekádě se mírně oteplí. 
Koncem listopadu a počátkem prosince pak teploty opět o něco spadnou. Vlhké a sychravé počasí nás však patrně zachrání od mrazů.

V polovině prosince  bude nadále převládat vlhčí teplejší počasí s častějšími srážkami.
V poslední dekádě opět teploty mírně spadnou a na Vánoce můžeme alespoň v chladnějších oblastech očekávat sněhové srážky.

Počátek ledna 2023 bude chladnější, ale patrně beze srážek. Ke kratšímu oteplení dojde jen na vrcholu první lednové dekády. 
Ve druhé a třetí dekádě teploty půjdou opět o něco níž. Největší zima pak bude na přelomu ledna a února.
Zbytek první únorové dekády teploty zvedne jen opravdu mírně. 
Druhá únorová dekáda přinese opět ochlazení, ale konečně také sněhové srážky. Dny beze srážek budou patřit patrně k nejchladnějším  za celou zimu.
Po 25. únoru se začne mírně oteplovat. 

Počátek března bude vlahý a  také druhá  březinová dekáda přinese více sněhových srážek, které by měly díky nižším teplotám vydržet. Z hlediska sněhové pokrývky tak přináší období druhé poloviny března největší sázku na jistotu.
Po 25. březnu se začne oteplovat a také srážek bude již daleko méně.
Závěr března a počátek dubna přinese již příjemnější počasí s náznakem počátečního jara.
Zbytek první poloviny dubna půjdu teploty zas o něco málo dolů.
Ve druhé půlce dubna se mírně ohřejeme.
Vrchol první květnové dekády přinese ochlazení a místy i mrazíky. 

Červen bude teplotně přijatelný, v polovině měsíce můžeme očekávat srážky, koncem června pak pro změnu bouřky.
Celkově bude léto 2023 chladnější než jiné roky, zejména srpen, kdy jsme zvyklí užívat si horkého léta. Bouřky v první polovině srpna vystřídá  ve druhé půlce měsíce deštivé počasí. Přelom srpna a září tak bude teplotně pod normálem a rozhodně se nehodí na dovolenou.

Zima 2023/24 bude o poznání chladnější než 2022/23. Větší ochlazení a mrazíky můžeme čekat již od půlky listopadu.

Počasí 2022
Zima 2021/22 bude o poznání chladnější než jiné zimy. Zejména v lednu a únoru můžeme očekávat častější vpád studeného polárního větru, díky kterému teploty poklesnou hluboko pod nulu.
Také srážek bude dostatek,  i když nejvíce jich napadne patrně až v březnu.
Jaro si dá opět načas, takže i když se v březnu bude zdát, že už je na dosah, ještě se schová a bude se dělat vzácným..
Na opravdu teplé  jaro si počkáme skoro až do konce května.
V červnu  a červenci bude spíše proměnlivo.
Příjemné horké počasí nás čeká na počátku srpna,  i když bude proloženo bouřkami, po kterých se vždy náhle ochladí.
Chladnější a zejména vlhčí bude podzim  bude podzim od října od října.
Závěr roku však bude již relativně příjemný a první měsíce roku 2023 budou již o něco méně chladné a i srážek bude méně než  na počátku roku 2022.
leden 2022
Ještě před Silvestrem 2021 přijde chladnější  vlna.  Díky větší oblačnosti a častějším srážkám by však teploty neměly klesnout hluboce pod nulou.  Kromě městských aglomerací by měla na konci první dekády ležet na většině území sněhová pokrývka.
Ve druhé dekádě se začne ochlazovat,  ve třetí lednové dekádě pořádně přituhne. Teploty koncem ledna mohou to být hluboko pod bodem mrazu.
únor 2022
Sněžení na počátku února nám teploty mírně vylepší.  I tak se však připravte na pořádně lezlou zimu!
Konec měsíce bude nadále mrazivý.
březen 2022
Počátek měsíce přinese mírné oteplení.
V půlce března se dočkáme opět nějakých srážek.
Ke konci druhé dekády však místo nastupujícího jara pořádně přituhne.
Téměř až do konce měsíce budou teploty hluboko pod normálem.
Teprve poslední asi tři březnové dny se mírně oteplí.
Publikováno 25.12.2021

 

Vývoj počasí 2018-2024
Rokem 2018 začíná cyklus asi šest studenějších a také o něco málo vlhčích roků.
Udělejme si dopředu nástin, jak tyto roky mohou vypadat.
2018
Po teplém počátku roku přijde studenější jaro a také léto bude o poznání studenější než v předchozím roce. Ani podzim nebude o mnoho teplejší, zima však nastoupí o něco později, ještě na přelomu listopadu a prosince může být příjemně teplo.
S vydatnými srážkami nepočítejme. Rok však bude velmi úrodný na bouřky, a to již od jara. Ty nám snad alespoň místně srážky vynahradí. Podzim a zvláště závěr roku na tom bude se srážkami již mnohem lépe.
2019
Počátek roku bude o něco chladnější a v únoru můžeme očekávat i poměrně velké mrazy. Zbytek zimy bude již mírnější a ochlazení a mrazíky koncem dubna nebudou tak fatální pro úrodu jako v roce předchozím. Konec dubna a počátek května navíc slibují srážky. Léto by mělo být příjemnější a také o poznání teplejší než v roce 2018. Teplý bude také i srpen a celé září. Od konce října dojde k ochlazování a v listopadu již může mrznout. Naproti tomu závěr roku bude nebývale teplý.
2020
Leden přinese zásadní ochlazení a ani zbytek zimy nebude výjimečně teplý. Chladný však bude i nástup jara. V létě se trošku ohřejeme, ale ve své podstatě to bude nejstudenější rok za poslední dlouhá léta.
2021
Jen s krátkou pouzou velmi studený leden a únor, pravděpodobně dokonce bez sněhové přikrývky. Jaro bude o něco mírnější, ale koncem dubna přijdou silné mrazíky, které mohou s úrodu opět zatočit. Léto bude příjemnější a v září a říjnu nás čeká velmi teplé Babí léto.
2022
Největší zima bude v druhé půlce ledna a v první polovině února. Koncem února a počátkem března naopak příjemné oteplení, zatímco konec března a počátek dubna přinese opět výrazné ochlazení. Mrazíky na počátku května nebudou již tentokrát fatální. Jaro přinese tentokrát také mnohem více srážek, zejména v květnu. Červen by mohl být abnormálně teplý. Chladný červenec a počátek srpna bude se silnými bouřkami a průtržemi. Podzim by mohl být mírnější, v půli listopadu však přijde zásadní ochlazení a místně i mrazy. Celková srážková bilance roku 2022 bude však nadprůměrně dobrá.
2023
O poznání tepleji než v roce předchozím. Průměrný leden, větší ochlazení až v polovině února. Větší srážky v polovině března. Brzký nástup jara s vysokými teplotami v půlce dubna. Ochlazení a místně mrazíky přijdou kolem 10. května. Hodně teplý bude již červen a celkově bude léto teplé a spíše suché. Relativně teplý podzim i listopad s náhlou změnou k mrazům.
2024
Poslední v sérii chladnějších let. Další roky budou pak již opět teplejší a sušší.
Srážky
I když v následujících letech bude možná pršet o něco častěji, nečekejme žádné zázraky z hlediska celkové bilance. Jde jen o krátkodobý vliv na několik málo let.Dlouhodobě se nacházíme v suchém cyklu a tak se na vlahé roky mohu těšit leda až naše pravnoučata. Pokud jim ovšem nepředáme již mrtvou krajinu, protože stromy už brzy nebudou mít co pít. Za poslední roky klesly hladiny podzemních vod natolik, že bez zásadní změny přístupu k podzemním vodám bude naše zem již brzy suchou a neúrodnou stepí.
V domácnostech ale i v průmyslu dlouhodobě mnohem více čerpáme než v krajině zpátky vracíme. Použité odpadní vody jedou přímým kanálem po našich tocích do moře. Dříve alespoň na venkově platilo, kolik vody domácnost spotřebovala, tolik vrátila zpátky půdě. Snes je i v té nejmenší vesnici kanalizace.
Poslední roky jsme protkali půjdu nejrůznějšími kanály, technickými sítěmi i kanalizací, které brání přirozenému proudění podzemních vod. Stávají se naopak vodivými sítěmi, po kterých podzemní voda odtéká bezúčelně do vodních toků. A to ani nemluvím o milionech metrech čtverečních nových betonových ploch, které také brání vsakování dešťové vody do podzemních zásob. publikováno  20.2. 2018

Mohou se hvězdy mýlit?
Počasí na Zeměkouli je ovlivněno především oběhem Země kolem Slunce, gravitační silou Luny ale důležité jsou i na první pohled méně patrné vlivy dalších sedmi planet, protože všechny dohromady tvoří rovnovážnou soustavu. Země se tak například někdy ocitá v silnějším magnetickém poli Slunce, jindy naopak Jupitera a někdy prochází prachovými prstenci Saturna. Tyto vlivy pak působí na svrchní vrstvy atmosféry, mění tok vzdušných proudů a působí také na srážky. Cyklus ročních období – jaro – léto – podzim – zima nebo střídání deštivých a suchých období v tropických pásmech je výlučnou záležitostí sklonu zemské osy a putování planety Země na oběžné dráze kolem Slunce. Jak se ale bude lišit počasí v určitém období od dlouhodobého průměru, o tom již rozhodují další planety Sluneční soustavy a jejich vzájemná poloha.
Rozložení těchto planet je jedinečné a nikdy se ještě od vzniku Sluneční soustavy přesně neopakovalo. Umožňuje tak prakticky nekonečný počet variací. Pro danou chvíli však máme jedinou konstelaci, která rozhoduje o tom, zda bude teplo, zima, slunečno nebo déšť. Je však zřejmé, že tato dispozice nemůže být globální, že často ve stejné chvíli na jednom místě prší a na jiném musí zákonitě svítit Slunce. Proto ji musíme vztáhnout rozdílně na severní nebo jižní polokouli, dále pak ke konkrétnímu místu na daném kontinentu. To je však velmi obtížné a někdy prakticky nemožné bez podrobné znalosti obvyklých proudů v atmosféře, na což mají meteorologové bohatou síť pozorovacích stanic a simulace prostřednictvím výkonných počítačů.

Astrolog však podobné možnosti nemá a pokud meteorologie není současně jeho největším koníčkem, pak samozřejmě nemůže věnovat studiu povětrnostních vlivů mnoho času. Udělá proto hrubý odhad, který většinou vyjde. Někdy se však může stát, že předpovídané počasí potká jinou část naší zeměkoule, jako tomu bylo v letošním roce, kdy mrazivé počasí i sníh „potěšily“ obyvatele Severní Ameriky.
Hvězdy, přesněji planety se tedy nikdy nemýlí, protože o počasí rozhodují, mýlit se však může astrolog. Také člověk svou činností bude patrně čím dál víc zasahovat vlivem oteplování do běžných povětrnostních poměrů, na které byli zvyklí naši předkové.