aktuality celebrity společnost

Proč zemřel Jiří Mahen

V letošním roce si připomínáme 80. výročí úmrtí brněnského  knihovníka, novináře a literáta Jiřího Mahena. Díky tomu, že po něm nese jméno  brněnská městská knihovna,  zůstává v povědomí národa mnohem více než jeho mnozí tehdy známější vrstevníci. Málokdo však tuší, jaký byl Mahen člověk a proč vlastně spáchal sebevraždu.  Podívejme se proto do jeho horoskopu, co nám prozradí planety o jeho charakteru i pohnutkách, díky kterým se uchýlil předčasnému tragickému konci svého života.

 

Jiří Mahen se narodil 12. prosince 1882. Hodina narození není známa,  použijme proto pro zjednodušení narození v poledne, které je nejméně zatíženo chybou.  Je dokonce velmi pravděpodobné, že se v poledních hodinách opravdu narodil. Veliké stelium  ve znamení Střelce by tak padalo do jeho 9. astrologického domu, který odpovídá intelektu a touze po celoživotní vzdělávání.  9 dům je také spojený se zahraničními cestami a Mahen trávil často letní prázdniny v cizině, oblíbil si zejména oblast v původní Jugoslávie,  kam jezdil na dovolenou se svou ženou Karlou. Ta o cestování se svým manželem napsala po jeho smrti knihu „Život s Jiřím Mahenem“.

 

Pokud použijeme krátce popolední čas,  spadá jeho ascendent,  jeden z nejdůležitějších bodů v horoskopu,  ke konci znamení Ryb. Mahen měl opravdu velmi rád moře a rybaření, což by jinak v jeho horoskopu nešlo vysvětlit.   Lidem s obsazeným znamením Ryb nebo Raka dělá  voda a pobyt u moře velmi dobře fyzicky i psychicky. Pomáhá zklidnit mysl a nastolit vnitřní pocit rovnováhy.  A to měl Mahen opravdu zapotřebí. Popis jeho současníků jako bouřliváka ho plně vystihuje. Konjunkce Slunce s Marsem a Merkurem ukazují na sklony k hyperaktivitě a často podrážděné nervové soustavě.  Kvadratura na Uran pak může přinést i občasné emocionální výbuchy. Lze ho tady označit za poměrně neklidného a nevyrovnaného člověka, který potřeboval žít naplno a studium a cestování naplňovalo jeho velkou touhu po vyšším poznání a hledání opravdového smyslu života.

 

Mahen vynikal  vysokým intelektem.  Hned 4 planety obklopují jeho Merkur ve Střelci,  který navíc s velkou pravděpodobností padá do 9. domu,  jež označuje schopnost logicky uvažovat. Jupiter v Blížencích pro tento čas leží ve  3.   astrologickém domě, spojeným opět s intelektem, psaním i a cestováním. Musel mít  velkou slovní zásobu a schopnost přesně a velmi trefně se vyjádřit.  Byl velmi přímý a uměl o svých názorech bez váhání diskutovat a obhájit si je.

 

V horoskopu se však objevují dvě výrazné a energeticky zcela odlišné konfigurace.  Tu první, T-kvadraturu se Sluncem jsme již popsali. Stejně výrazný je však velký zemský trigon,  jemuž vévodí Luna v Kozorohu umístěná díky poledním hodinám v 10. domě.

Přinesla do jeho života také stabilitu a praktické uvažování.  Místo nejistému životu literáta tak dal Mahen přednost stabilní pozici knihovníka a žil v poklidném manželství.  To mu někteří jeho současníci vyčítali, možná i trošku záviděli. Netušili patrně o jeho velké potřebě mít v životě jistotu a zázemí,  díky kterým měl  dobrou pozici pro intelektuální vyžití.

 

Mahen se narodil za velké konjunkce Neptun – Saturn – Chiron  – Pluto ve znamení Býka. Není bez zajímavosti, že konjunkce Saturn – Pluto,  ke které dochází vždy až po zhruba 38 letech ( přesná délka je závislá na pozici Pluta ve zvěrokruhu, protože má  nerovnoměrnou rychlost na oběžné dráze), vrcholí nyní opět v období  2019 – 20. Ukazuje na velmi striktní jedince s pevnými názory,  kteří jen neradi slevují ze svých zásad. Často se proto objevují jako výrazné osobnosti politiky nebo jiných společenských oblastí.

Luna v Kozorohu však Mahenovi také přinesla  zasmušilost a sklon k depresím. Celý jeho horoskop prozrazuje spíše chladnou, i když expresivní povahu,  sklon k vážnosti a serióznosti, neschopnost se uvolnit nebo se spontánně radovat ze života.

V nelehké době Mnichovské dohody byl Mahen   pod vlivem tranzitní kvadratury Neptuna přes Uran na stellium ve Střelci.  Tento několikaletý vliv činí člověka pasivním a dezorientovaným, má i silný a to negativní dopad na psychiku.  Mahel musel prožívat velké zmatky v souvislosti s pocitem nesvobody nejen osobní, ale i celého národa. Osud společnosti natolik rezonoval s jeho vnitřním cítěním,  že se s ním do značné míry ztotožnil.

Byl typem bojovníka, který je zvyklý situace řešit a aktivně zasáhnout.  Protože sám samozřejně nebyl schopen zvrátit dějiny a osud zvrátit, musel prožívat pocity vojáka zahnaného do  slepé uličky, kterému nezbývá než padnout nebo si sám sáhnout na život, aby nepadl do rukou nepřátel. To byl také důvod, proč svůj život předčasně ukončil oběšením.

 

Také jeho numerologická mřížka prozrazuje velkou dávku nevyrovnanosti.  Oddělená pravá a levá strana rovinou Saturna a nakupení čísel ve střední pozici naznačují silné osobní prožívání a neschopnost trvale dosáhnout vnitřního klidu.

Rok jeho úmrtí nám napoví,   jak silně se v  tomto období lidé zabývali  otázkami budoucnosti a dalšího směrování národa i lidstva. Měsíc květen doplnil v jeho mřížce střední linii vzniklá rodina odhodlání mu pomohla čin uskutečnit.  V den, kdy si sáhl na život, byl pak pod přetlakem emocí.

Na počest 80. výroční jeho úmrtí  uspořádala Brněnská Mahenova knihovna i konferenci s názvem “Mahen v množném čísle”.  Zdá se to jako logický počin, ovšem planety o tom zřejmě věděly již dříve. Od března až do května totiž stojí v roce 2019 planeta Jupiter, která vládne znamení Střelce, nad Mahenovým  velkým stelivem v tomto znamení. Jeho osobnost a myšlenky proto v tomto čase  přicházejí  znovu do povědomí  společnosti.

autor: Alena Bratková

Bratková Alena

Astrolog, homeopat

Mohlo by se vám také líbit...