30. března až 10. dubna – nehoda

Následující období vrcholí dvě zcela energeticky a kvalitativně odlišné konstelace.  První z nich prezentuje měkkost,  vlhkost,  pochopení, schopnost naslouchat a pomáhat druhým. Je prezentována  v konjunkci Jupitera s Neptunem ve znamení ryb, ke které striktně dojde až ve středu 13. dubna, ale kvalitativně poznamenává  období od konce března až do poloviny následujícího měsíce. 

Zahrádkáři se mohou těšit že nám alespoň trošku naprší. Bez vláhy není života pro rok 2022 může patřit větší části k těm sušším,  což jistě negativně ovlivní úrodu.  Doufejme, že alespoň někteří zemědělci využijí  zrušení preference  pěstování řepky  a zasadí více plodin, které mohou nasytit lidi nebo chovný dobytek. Nad trestuhodným  využíváním orné půdy   pro podobné účely by se naši předkové obraceli v hrobě. Pálíme tak chléb a znehodnocuje půdu nejen sobě, ale i  budoucím generacím, našim dětem a vnukům.

Stejný aspekt  by měla opět zesílit naše uvědomění, že jsme součástí širšího celku a že cokoliv se děje v  přírodě i lidské společnosti jakkoliv daleko od nás, má dopad i na naše životy. Prvotní vlna  totiž pominula vstupem Slunce do  znamení berana, které posílilo naopak naše sobectví.

Druhý a  kvalitativně zcela odlišný vliv  je naopak velmi chladný, tvrdý  a posiluje potřebu  skupiny jít si  za svým cílem přes překážky bez ohledu na to, jaký dopad to bude mít na druhé.  Konjunkce Marsu se Saturnem ve znamení Vodnáře vyvrcholí  v pondělí 4. dubna.  následující dny proto nebudou teplé, jak bychom na jaře očekávali. Semínka, která  v této době zase sázíme, se mohou zastudit  a odmítnou se otevřít, i když je pak sluníčko bude lákat svou teplotou ven.  Minimálně do pondělí bychom měli práci na zahrádkách věnovat spíše přípravným činnostem.

V mnohých jedincích tato  konstelace vyvolá vlnu  tvrdosti až agresivity, která se může projevit na jejich chování,  ale i v pocitech. Zlost, vztek,  potřeba prosadit to co právě já  považují za nutné a oprávněné  mohou narušit hranice přijatelného chování  a posunout činy od  výprasku zlobivého dítěti ažpo chladnokrevnou vraždu.  Také na silnicích buďte  v těchto dnech opatrnější, riziko nehod s vážnými následky se stupňuje. Krizovým dnem je přitom noc ze 3. na 4. dubna.

12. týden, 21. – 27. března   –  Odcizení
V první polovině týdne je napětí ve vzduchu stále ještě jako třaskavá směs, která může kdykoliv vybouchnout. I když v pondělí bylo pro mnohé nejnáročnějším okamžikem, ani další dny to nebude o mnoho lepší. 
Od neděle do úterý gradují především emoce, které vytahují ze vzpomínek  staré křivdy a to  nejen ty skutečné, ale i  domnělé. I když je to zcela proti logice, každý vnímá svůj život  z jiného úhlu  a lidí proto stejnou situaci odlišně. Pokud má tedy někdo pocit, že mu někdo šlápl na nohu, může to ventilovat opravdu hlasitě.
Úterý a středa jsou  přece jen o něco mírnější než  pondělí a tak by měly pomoci k lepší domluvě mezi lidmi a také k větší empatii. 
Blíží se však další nepříjemný aspekt, který se odrazí v mezilidských vztazích na  chladu až vzájemné hrubosti. Ten sice vyvrcholí až v pondělí 28.3,  nicméně citlivějšího jedinci ho budou vnímat již daleko dříve. Přispěje také k mnoha rozchodům,  ale  po pouze ve vztazích, které jsou již odcizené a kde si jeden neváží toho druhého.
Od úterka do pátku můžeme mít citlivější vnímání, týká se to  zejména různých zvuků. V teplejších oblastech uslyšíme doslova trávu růst.  Každého potěší, když zajde na koncert nebo si alespoň pustí doma do sluchátek pěknou hudbu. Kdo chce mít  ale opravdu “božský  zážitek”, měl by spíš po ránu nebo k večeru otevřít okno a naslouchat ptačímu zpěvu.
Od pátku pak budou naše city zamrzlé. Ani venkovní teplota zatím neukazuje na jaro, takže raději dáme přednost teplým místnostem. Pátek a sobota nás však přimějí k zamyšlení nad tím, co je opravdu důležité a místo zábavy většinou dáme prostor  svým povinnostem. Tyto dva dny jsou vhodné i pro úpravu půdy na zahrádkách, i když sázet  můžeme zatím jedině  do skleníku.
Sobotní večer i nedělní ráno budou pro hodně lidí depresivní. Více volna jim dá bohužel i větší příležitost,  aby si více uvědomovali současnou situaci, a tak mohou podléhat tlaku a hrozbám. Dejte svým bližním najevo svoji podporu a pokud to bude třeba, raději si otevřeně o těchto pocitech promluvte, zejména s dětmi.
Nedělní odpoledne nám umožní trošku si oddechnout a vytáhne nás více mezi lidi a ke kulturním aktivitám.
autor: Alena Bratková

14. -20. března – Sem tam zataženo, občas třaskavo

Tak takhle nějak může vypadat tento týden. Může to jiskřit a „bouchat“ na mnoha „frontách“ , obrazně i doslova. Doslova „elektrické napětí“ mezi mužem a ženou, které v pozitivním slova smyslu může přinést osvěžující a nevšední vlnu vášně a vzrušení do milostného života, v tom negativním hádku, u které můžete mít pocit, že jste si právě sáhli na 220V! (Venuše a Mars v konjunkci ve Vodnáři v kvadrátu na Uran v Býku!) Takže našlapujte zlehka, budete-li se pohybovat po „minovém poli“. Nebo otevřete-li pandořinu skříňku protikladných názorů s vaší drahou polovičkou. Raději ji vezměte do divadla nebo na nějakou veřejnou akci či zábavu, než abyste hledali systémové řešení v třaskavé situaci. U nových známostí se může jednat spíše o chvilkové vzplanutí než o trvalý vztah.
Stejný aspekt pravděpodobně vyžene tento týden opět mnoho lidí na mnoha místech k demonstracím za svobodu, k protestům proti útlaku a represím.
Stejný aspekt může tento týden provokovat ke zbrklosti při obsluze strojů nebo aut a způsobovat úrazy či nehody. Vhodná je tedy větší opatrnost zejména s ohněm a třaskavými látkami, a jak říká varovná cedulka: “Nedotýkejte se drátů spadlých na zem!“
Slunce spolu s Merkurem tento týden stále ještě putuje znamením Ryb ve společnosti „pečujících“ planet Jupitera a Neptuna. Velmi silným tématem je tedy stále pomoc bližnímu, solidarita, obětování se, pomoc potřebným, pomoc uprchlíkům v obrovském měřítku. Velmi silná bude pravděpodobně ještě i po následujících několik měsíců, kdy se může situace v tomto směru ustálit.
Celý týden se tedy nese na pozitivní a nesmírně silné duchovní vlně porozumění a pomoci. Mnoho pozitivní energie se může díky obětavosti zpátky vracet.
V polovině dubna vstoupí do znamení Ryb i planeta Mars. Ke společnosti Jupitera a Neptunu se přidá sice až v polovině května, nicméně není vyloučeno, že aktuálním tématem poslední dekády dubna, a dost možná i o něco dříve, může být opět korona-virus. Opět se malinko naznačují nějaká omezení. Je proto vhodné nepodceňovat situaci, a přeci jen dodržovat určitá hygienická pravidla. Aktuální konjunkce Slunce s Neptunem vytváří poměrně silné iluze, že máme vyhráno. Ovšem realita dalších dní teprve ukáže, kde je pravda.
Zpočátku týdne můžeme být ještě malinko unavení, nebo pomalejší nebo nesoustředění, ovlivnitelní (Slunce vybíhá s konjunkce s Neptunem). Nenechme se zmást iluzemi „pozitivních“ zpráv, které mohou být jen zastíracím manévrem. Ověřujme fakta. Bylo by krásné, kdyby se naše ideální sny samozřejmě naplňovaly do posledního puntíku, ale to bychom nesměli chodit nohama po zemi. Svět, kde se mají všichni rádi a nikdo na nikoho nemíří zbraněmi, snad existuje jen v pohádkách nebo sci-fi.
V druhé polovině týdne už může dojít k procitnutí a můžeme vidět realitu v poněkud jasnějších a reálných barvách. Můžeme si být více vědomi, že někdy je skutečně tou nejlepší cestou aktivita, odvaha, akce a změna.
Pondělí a úterý mohou být poněkud náročné, zejména po pracovní stránce. Z úterý na středu se připravme na nějaké organizační změny. Bude to chtít otevřenost a kreativitu.
Celkově středa až pátek se nese v duchu užitečnosti, konkrétních výsledků, výkonu. Ovšem i v duchu poněkud větší únavy a chuti spíše lenošit, než podávat nějaké výkony.
Ve středu odpoledne a během čtvrtka můžeme být malinko nesoustředění, zejména v důsledku většího množství úkolů.
Čtvrteční úplněk ve znamení Panny nás může trochu „mlžit“. Panna potřebuje analyzovat, vědět, plánovat, kdežto Ryby nechávají většinou věci plynout, „ono to nějak dopadne“. Z toho může vnikat tak trochu zmatek, zejména u racionálně založených jedinců. Může se objevit i větší kritičnost. Napětí může ovlivňovat zejména trávicí trakt. Citlivějším jedincům byl mohl prospět v tento den lehčí jídelníček, procházka na čerstvém vzduchu a samozřejmě sdílení svých obav s druhými (znamení Ryb).
V sobotu a neděli si můžeme malinko oddychnout a nabrat sílu, protože počátek příštího týdne může vyžadovat plné nasazení. Emoce opět pojedou na plné obrátky a budou vybízet k akci. Milí přátelé, „páchejme“ dobro! Bude se nám vracet! 🙂
autor: Jitka Pešková

3. týden, 17. -23. ledna  –  Z deprese do deprese?Od pondělního úplňku až do  novoluní 1. února se tentokráte přehoupneme z deprese do deprese. Počátek ledna je i  podle psychologů  to vůbec nejdepresivnější období v roce.  Vánoce za námi, málo světla, největší zima před námi a do jara ještě daleko. Ti bohatší si mohou odletět  prohřát  zmrzlé kosti  do teplých krajů, ale co my ostatní?

Přechod Slunce přes planetku  Pluto,  který se udál počátkem tohoto týdne, bývá jednou do roka právě v tomto roční období. Na chvíli nás zastaví a konfrontuje s tématem neodvratitelné smrti a osudu. To, že náš život je do značné míry determinován a omezen, může být pro někoho velmi frustrující. Můžeme se však na to podívat i  z opačného pohledu a podobně jako věřící ulevují svým starostem tím, že vedení svého života odevzdávají  do rukou  Nejvyššímu,  můžeme se i my rozhodnout přestat  se zbytečně trápit skutečnostmi, na které nemáme žádný vliv.

Polovina týdne by nám pak měla přinést větší míru optimismu a také jistou letargii, která může být i velmi pohodlná a příjemná. Vždyť v tomto ročním období máme přímo naprogramováno v genech téma lenošení a odpočinku! Strom, který by se snažil v lednu růst, by zákonitě zmrzl a na jaře  by mu pak chyběly síly k nasazení květů.

I pro člověka by větší míra pasivity a odpočinku měla být  nezbytnou samozřejmostí, aby  pak na jaře mohl vyrazit do světa s mnohem větší vervou. Letošní zimu by to mělo ovšem platit dvojnásob, protože Jupiter, který nedávno vstoupil do znamení ryb, nás  přímo nabádá k odpočinku a rozjímání. V našich zeměpisných šířkách  bude až do jara působit jako pasivní mezičas, ve kterém máme nabrat síly pro další úkoly, jež  na nás planety připravily. Nezbytnou fázi vyčkávání bychom proto měli brát spíše jako jakýsi bonus, než se  nad ním pohoršovat a mračit.

Milovníky zimních radovánek ostatně o víkendu čeká patrně další sněžení,   díky kterému si následujících měsíců užijí dvojnásob!  Tam kde nejde aktivita, ať vítězí radost!  A té si můžeme kolem víkendu užít jak malé děti. Překvapující a vzrušující zážitky nemusí být ostatně drahé. Taková stavba sněhuláka nebo koulování vám přinesou  pěkné vzpomínky i za padesát let.  Zkrátka nezůstanou ani ti, co jsou právě  osamělí. Až do počátku února přeje Venuše seznamování a novým láskám a to zvláště zemským znamením.

autor: Alena Bratková

 2. týden 2022 10.-16. ledna Může se čas zastavit?

Asi ne, i když mnozí s nás mohou mít tento týden pocit, že je tomu blízko nebo že alespoň zpomaluje. Podle Einsteinovy teorie relativity je jedinou konstantní veličinou rychlost světla. Čas a prostor konstantní nejsou. Čas může běžet rychleji nebo pomaleji podle toho, kde se člověk nachází, např. v jaké nadmořské výšce, nebo podle toho, jak rychle se pohybuje. Toliko fyzikální vsuvka.

Optikou astrologie (Einstein musel znát retrográdní Merkur ve spojení se Saturnem) 😀

Merkur tento týden brzdí. V pátek se úplně zastaví pár stupňů před pevným Saturnem a vydá se do zpětného chodu. Pokud vám bude připadat, že hlemýžď je vedle vás jako sprinter Usain Bolt, pak nemusíte být daleko od pravdy. Ale co, do cíle se dostanete sice pomaleji, ale taky. Takže není třeba se stresovat, ale spíše mít konstantní tempo, které vyhovuje právě vám.

Merkur odpovídá za procesy, pohyb čehokoli – zboží, informací, osob, aut atd. A brzdí-li, mohou se všechny procesy malinko zpomalovat, schůzky překládat, technika nevratně „odcházet“ apod. Nezbývá než to akceptovat. Merkur je totiž tento týden ve společnosti kontrolujícího Saturna, který dokud nebude spokojen s kvalitou, odpovědným přístupem či strategickým řešením, „vrátí vám danou věc k přepracování“ (Merkur kvadrát Uranu). Na druhou stranu Merkur a Saturn podporuje rozvahu, pomalé, ale o to důkladné myšlení. Takže nemusíte věci vyřešit hned, zato může za nějakou dobu přijít originální a strategická myšlenka, otevřete-li se změně.

Na mezinárodní úrovni mohou jednání troskotat a vypadat neřešitelně, zejména pokud se do nich zapojí porušení autonomie a svobody.

V dopravě mohou nastat větší komplikace, i v souvislosti s počasím, nejsou vyloučeny zlomeniny dolních končetin. Dobré je tedy být opatrnější zejména v úterý v druhé polovině dne, v pátek odpoledne a v sobotu ráno. V globální rovině není vyloučeno na některých místech zemětřesení nebo nepokoje a protesty.

Riziko nákazy infekčními chorobami tento týden rovněž kulminuje od úterý do čtvrtka. I rekonvalescence se může tento týden protahovat nebo imunitní reakce může být větší či zdlouhavější. Na širší úrovni je dobré dávat pozor na manipulaci s chemickými látkami.

Silným tématem tohoto týdne jsou finance a mocenské jednání či střet s autoritou (Slunce konjunkce Pluto). Může se projevovat na nejrůznějších úrovních. Můžete se setkat s někým, kdo vás o něčem přesvědčuje z pozice své „moci“, tj. funkce, postavení, nebo se může jednat i o jednání s policií nebo obecně úřady, jež mají na starost moc výkonnou, od státní správy, kontrolních orgánů, ČNB až po exekutory apod. Pro někoho může nastat zásadní změna na tu či onu stranu. V souvislosti např. s financemi se ukazuje možnost zmírnění, pokud zvolíte otevřený přístup k realitě.

A posledním poměrně silným tématem tohoto týdne je větší riziko nejrůznějších podvodných jednání (Mars v neharmonii na Neptun). Proto pokud vám bude připadat nabídka úplně „pohádková“, není „úplně reálná“ a je dobré, aby vám zasvítila včas varovná kontrolka.

Začátek týdne může být poněkud těžkopádnější a zpomalenější.

V úterý se připravme i na překvapení nebo nečekané zvraty v jednání. Je dobré dělat každodenní pravidelné úkony.

Ve středu zvítězí pragmatičnost a potřeba klidu a pohody.

Ve čtvrtek si dejme pozor na přehánění čehokoli. Budeme mít potřebu na chvíli vydechnout a ideálně očekávat, že problémy za nás někdo vyřeší. Navečer se však můžeme dobrat k zajímavé myšlence.

V pátek může být ve vzduchu nesoustředěnost, zmatky a podvody. Je dobré se vyvarovat konzumace většího množství alkoholu nebo léků. Není vyloučeno řádění vodního živlu nebo komplikace v souvislosti s chemickými látkami.

O víkendu si malinko oddychneme v rodinném kruhu. Naše vnímání může být citlivější a naše srdce otevřenější. Můžeme zažít noho romantických a inspirativních chvil.

Buďte sami sobě světlem, které se, jako jediné, pohybuje podle Einsteinovy teorie relativity konstantní rychlostí.

autor: Jitka Pešková