Psychosomatika vychází z teorie, že tělo a naše psychika jsou neoddělitelně propojené a že za pravou příčinou mnoha fyzických nemocí stojí situace nebo pocity, které se nám nelíbí a které neumíme nebo nemůžeme změnit. Nespokojenost a stres s tím spojené nás zastavují, někdy i doslova paralizují, ubírají nám energii a naše tělo nemůže pracovat tak, jak by mělo. Vždyť vlastně jede v nouzovém režimu!

Vezměme si třeba příměr o žaludečních vředech, způsobených  potlačováním vzteku. Můžeme si představit třeba citlivého a jinak mírného otce rodiny, kterému se zhoršují jeho žaludeční potíže vždycky, když zavítá tchyně na návštěvu, zvláště pokud s ní bude nucený jíst u jednoho stolu a snášet kritické poznámky na svoji adresu. Nemůže přitom tchyni odkázat do patřičných mezí z ohledu na svoji manželku nebo děti.

Přijde-li následně za svým lékařem a popíše mu žaludeční problémy, podrobné vyšetření často nemusí nic najít. Žaludeční sliznice se zdá být v pořádku, laboratorní a gastroskopické vyšetření neukazuje žádnou objektivní příčinu, proč by mělo k těmto potížím docházet.

Pokud však tchyne bude jezdit na návštěvu 5, 10 nebo 20 let a tento člověk jsi svůj problém nevyřeší, jednoho dne se k žaludečním vředům opravdu propracuje a skončí patrně v nemocnici na kapačkách.
Psychosomatické nemoci jsou  voláním našeho těla o pomoc,  dávají  nám  najevo, že něco v našem životě není v pořádku a měli bychom si to vyřešit dříve než bude pozdě!

Často jsou za psychosomatické potíže označovány i fyziologické problémy, jejich pravou příčinu lékaři nedokáží nalézt. Většinou se jedná o stav, kdy nějaký orgán nepracuje na 100%, ale patologie zatím nepokročila natolik, aby  došlo ke skutečným změnám. Pacient je přitom jinak spokojený, šťastný a jediné, co ho trápí, je právě tento fyzický problém.

Z astrologického pohledu za tímto stavem stojí vrozená dispozice nebo tranzit planet, který ubírá orgánu energii a ten nás potom upozorňuje na to, že má problém, že bychom mu měli po určitou dobu věnovat zvýšenou péči.
Kromě materiální pomoci jako jsou například bylinkové čaje, tinktury, dieta, homeopatika, vitamíny atd. můžeme jeho stav vylepšit i prostřednictvím psychiky. Změnou našich postojů a nalezení možností, jak tento fyzický blok odstranit a daný okruh zprovoznit.
Vrátíme-li se k předešlému příkladu, pak za ním často bude stát aspekt Luna ve vodním znamení, například v Raku v kvadratuře nebo opozici na Mars.
Náš modelový člověk nám může tvrdit, že má velmi milou tchýni, se kterou si rozumí, na její návštěvy se vždy těší a ve vztahu k manželce i matce je spokojený, ale přesto máš žaludeční obtíže.
Neharmonický aspekt Luna – Mars je často spojen se stagnací, malou odvahou nebo neschopností projevovat otevřeně své pocity, ať už je to nespokojenost nebo obavy a pocit slabosti, potřeba někoho chránit nebo o někoho pečovat.
Najde-li si tento člověk koníčka, v kterém může tyto své potřeby naplnit, jeho stav se celkem jistě zlepší. Mohl by se například přihlásit do sboru dobrovolných hasičů, kde získá mezi ostatními muži pocit, že je opravdový chlap a stane se v očích druhých i ve svých hrdinou a záchranářem.
Nebo může chodit do amatérského divadelního souboru a na jevišti dát průchod emocím naplno, protože zde je to pravé místo, kde je nutné své pocity pořádně zveličit, aby je viděli a slyšeli i diváci v posledních řadách.
Také může začít chodit pravidelně plavat, zpevní tak své tělo, zlepší si fyzickou kondici, bude otužilejší i vůči teplotním změnám a na žaludek si už ani nevzpomene…

Řešení je spousta, jen musíme znát musíme znát své nastavení. Astrologie nám umožňuje nahlédnout do našeho genetického kódu prakticky hned po narození a vysvětlit, která místa nám mohou v budoucnu způsobovat  fyzické nebo psychické obtíže, kde a na co můžeme v životě narážet.
Každý z aspektů se může odehrávat na úrovni těla i duše.

Tím že budeme znát, jakým způsobem se každý aspekt může manifestovat a co je jeho podstatou na fyzické i psychické úrovni, můžeme sami do určité míry změnit toto nastavení a přijmout řešení, která eliminují negativní dopady.