sport

Je fotbal nebezpečná hra?

zdroj: https://twitter.com/TomasUjfa

V neděli 4.3. 2018 překvapila fotbalové fanoušky nečekaná zpráva o náhlém úmrtí  31-letého italského kapitána Fiorentiny Davida Astoriho. Ten byl nalezen ráno ve svém hotelovém pokoji. Zemřel v noci ve spánku, pravděpodobnou příčinou  je infarkt myokardu. Přitom Itálie patří k zemím, které hlídají zdravotní stav svých hráčů a ti musí každým rokem podstoupit důkladné zdravotní vyšetření včetně zátěžových testů, které by měly srdeční vadu nebo riziko srdečního onemocnění vyloučit.

 

Postačují však podobná vyšetření? Dokáží monitorovat zdravotní stav a momentální kondici hráčů dostatečně přesně se všemi riziky? Ukazuje se že nikoliv, protože tento případ není zdaleka jediný. Profesionální sport  je extrémně fyzicky namáhavý a opotřebovává tělo mnohem více než jiné aktivity. Fotbal patří přitom k těm nejnáročnějším. Hra vyžaduje téměř dvouhodinové maximální vypětí s častým sprintem přes více než 100 metrové hřiště. K tomu je nutné ještě připočíst stresové faktory, zvláště v případě kapitána, který má odpovědnost za svůj tým. Pokud někdo provozuje sport profesionálně, je o to víc motivovaný podávat maximální výkon a přepínat své síly.

K podobným případům náhlého úmrtí mladých hráčů tak dochází relativně často.

Připomeňme jen Romana Pavelky (+33let), Daniela Čech (†19), Alexandre Marquese (+20) a mnohé další..

Dá se nějakou metodou dopředu zjistit, kdo je více ohrožen srdečním onemocněním a zvolit si tak jiný, méně náročný typ sportu?

Své slovo by k tomu jistě mohli říci genetici. V dnešní době již lze udělat kompletní genetické vyšetření a odhalit tak případná rizika. Genetická dispozice se však  životě může nebo také nemusí projevit.

Je však ještě jedna mnohem jednoduší metoda, jak nahlédnout do genetického kódu člověka a tím je jeho horoskop. V něm můžeme nalézt dokonce i načasování – které roky nebo dokonce konkrétní dny je riziko pro určitý orgán zvýšené a proto je nutné se nadměrné zátěži vyhnout. Tohle genetika zatím neumí..

Horoskop Davida Astoriho  prozrazuje, že na sporty obecně vlohy měl. Silné nohy, dobrá  kolena, vytrvalostní potenciál, houževnatost a disciplínu. Ale také vrozenou slabost cévního systému a to dokonce dvojnásobnou.

Tuhle dispozici běžné zátěžové testy neodhalí a speciální vyšetření se hráčům patrně nebudou provádět. V běžném životě a v mládí by se tato dispozice patrně nijak výrazně neprojevila   a pokud by se nevěnoval profesionálně sportu, mohl by se ve zdraví dožít nejméně zralého věku.

V r. 2018 se k této  zátěži přidává dočasně další – stagnace krevního oběhu a lymfatického systému. Tělo je tedy celkově zpomalené, srdce musí pro stejný výkon odvádět mnohem větší práci. Tento rok by nejlépe udělal, pokud by se žádnému namáhavému sportu vůbec nevěnoval…

Ve druhé polovině března se pak přidává  na několik dnů další blok krevního oběhu, který  se mu stal osudným.. V toto období se měl již maximálně šetřit..

Můžeme se ještě podívat, jak by se život Davida Astoriho odvíjel, pokud by měl v inkriminovanané dny např. prázdniny a relaxoval by např. u televize.  Kritickou noc by patrně přežil, ale musel by se vyhýbat zvýšené námaze i v dalších rizikových termínech, v r. 2018 to ovšem bude již jen jediný..

Avšak i další rok ukazuje oslabení, i když již jiného typu. Jeho výkony by šly patrně dolů i v následujících létech a zdraví by se začalo více ozývat, zpočátku třeba jen zvýšenou únavou. Teprve po uplynutí několika let by se jeho výkon opět zvýšil.

Horoskop v podstatě vykresluje naše individuální energetické křivky, které se promítají na funkčnosti jednotlivých orgánů. Nemusí vždy znamenat nemoc. Pokud však tělo v této době nadměrně přetěžujeme, následkům se patrně nevyhneme.

Kdyby David Astori o své dispozici věděl, mohl se věnovat fotbalu amatérsky ještě dlouhou řadu let. Asi mnohé nepotěším, když napíšu, že v ročnících 1987 – 1990 je dispozice k cévním problémům (nikoliv nutně infarktu) zvýšená, takže i počty lidí trpící oběhovými potížemi zde bude vyšší než je běžný průměr.

 

zdroj obr:

https://twitter.com/TomasUjfa/status/970261241087262720/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.sport.cz%2Ffotbal%2Fserie-a%2Fclanek%2F968621-fotbalista-astori-nahle-zemrel-kratce-pred-utkanim-serie-a-se-dnes-hrat-nebude.html%23section-artcl

odkazy:

https://en.wikipedia.org/wiki/Davide_Astori

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/sokujici-smrt-italsky-fotbalovy-reprezentant-zemrel-ve-spanku-v-31-letech-43349?dop-ab-variant=&seq-no=1&source=hp

https://www.sport.cz/fotbal/serie-a/clanek/968621-fotbalista-astori-nahle-zemrel-kratce-pred-utkanim-serie-a-se-dnes-hrat-nebude.html

Bratková Alena

Astrolog, homeopat

Mohlo by se vám také líbit...